Google Earth

 

Google Earth je brezplačen računalniški program oziroma aplikacija, ki jo lahko naložimo na tablico. Omogoča nam satelitski prikaz svetovnega zemljevida, po katerem lahko igralci krmarijo in se po njem orientirajo s svojim tempom. Omenjena lastnost igralcem omogoča, da virtualno obiščejo različne svetovne kraje in geografska območja, kot npr. rojstni kraj, kraj, v katerem so več let živeli, destinacije, kjer so dopustovali in priljubljene turistične destinacije, pokrajine ali znamenitosti. Aplikacijo lahko uporabljamo individualno ali v skupini, kar lahko predstavlja odlično priložnost za učenje o življenju drugih ljudi.

Osnovne informacije

Definicija:

Google Earth je računalniški program ali aplikacija na tablici, ki ju lahko prenesemo s spleta. Prikazuje zemljevid zemlje na 3D krogli z uporabo slik, pridobljenih preko satelita, letalskih fotografij in preko geografskega informacijskega sistema (GIS). Igralci si lahko s ptičje perspektive ogledajo mesta, ulice in hiše ter med njimi krmarijo. Možno je tudi iskanje posameznih naslovov s celega sveta. Večina območij je prikazana v 2D zračnih posnetkih, nekatera območja lahko raziskujemo tudi v “uličnem pogledu” (“Street View”). Ta omogoča 360-stopinjski panoramski razgled na stavbe in terene.   Google Earth intro


Cilji:

Igra nima posebnih ciljev. Igralce lahko spodbudite k navigaciji po svetu, da poiščejo kraje, ki so za njih zanimivi (kraj, kjer so odraščali, kraji, kjer so dopustovali ali si ogledali priljubljene naravne, kulturne ali zgodovinske znamenitosti. Prav tako jih lahko spodbudimo, da preko aplikacije navigirajo iz enega mesta do drugega. Igra je dober način za vključevanje oseb z demenco v pogovor o svojem življenju.

Google earth main


Trajanje:

Igralci lahko krmarijo preko celega svetovnega zemljevida, dokler jim to odgovarja.


Cena:

  • Igra je brezplačna za prenos preko spletne trgovine App Store. Do aplikacije lahko brezplačno dostopamo tudi preko spleta.

Reference:

Razvoj

Udeleženci:

Profil udeležencev:

  • Stopnja demence: igro lahko igra kdorkoli, ne glede na to, ali ima demenco ali ne. Verjetno je, da bodo igralci pri uporabi aplikacije potrebovali podporo. To predstavlja odlično priložnost za zagotavljanje socialne interakcije med osebo z demenco in njihovimi negovalci ali skrbniki.
  • Fizične zahteve:
    • Igralci potrebujejo spretne prste za krmarjenje preko svetovnega zemljevida ter za povečanje in zmanjšanje prikaza zanimivih krajev.
    • Pri navigaciji po svetovnem zemljevidu je potrebno usklajevanje koordinacije oko-roka.
    • Igralci imajo lahko težave z držanjem in gledanjem tabličnega računalnika. Omenjeno težavo lahko presežemo s povezovanjem tablice z večjim TV zaslonom in s tem obenem omogočilo drugim, da spremljajo potek igre. Do igre lahko dostopamo tudi preko računalnika, kar lahko nekaterim olajša uporabo.

Število udeležencev:

  • Igra je primerna za enega igralca, čeprav lahko v pogovorih, ki potekajo med uporabo aplikacije, sodelujejo tudi drugi.

Pripomočki in zahteve

Pripomički, potrebni za izvedbo igre:

  • Tablica/računalnik.
  • Aplikacija Google Earth / spletni Google Earth na spletu

Primeren prostor:

  • Prostor naj bo primerno osvetljen. Izogibajte se bleščanju.
  • Tablico lahko priključimo na večji TV zaslon za ljudi, ki imajo težave z vidom.
  • Igralcem naj bodo na voljo stoli, da lahko med igro sedijo.

Podpora igralcem:

Pomočniki lahko:

  • Igralcem razložijo navodila za igro in njihove različice.
  • Nastavijo igro tako, da se igralec premika skozi uvodne strani.
  • Igralcem pomaga razumeti potrebne ukrepe, kot so premiki prstov, ki so potrebni za povečavo in pomanjšanje svetovnega zemljevida.
  • Držijo tablični računalnik, medtem ko igralec igra igro.
  • Navajajo vprašanja, o katerih razpravljajo v skupinah, medtem ko igralec igra igro. Ta lahko vključujejo: pokažite skupini kje ste odraščali? Kam ste hodili ven, ko ste odraščali? Pokažite mi, kam ste hodili na počitnice? Pokažite mi kje je Eifflov stolp?

Priprava igre:

  • Igra se začne z 3D-sliko svetovnega zemljevida.

Potek igre:

Igra se lahko uporabi na kakršenkoli način, ki ga igralec izbere. Uporaba gumba za iskanje igralcem omogoči, da najdejo zanje zanimive lokacije ali poštne številke posameznih krajev. Ko igralci uporabljajo tablični računalnik, morajo prste razmakniti skupaj, če želijo lokacijo zmanjšati ali pa jih razmakniti narazen, če se želijo lokaciji približati. Če je tablični računalnik povezan s televizijo, lahko skupina ljudi opazuje, kako igralec igra ali pa sodelujejo pri razpravah. Pogovor običajno vodi vodja. Ta spodbuja igralce, da pokažejo in govorijo o krajih:

  • Kjer so odraščali
  • Kjer so dopustovali,
  • Ki so jih obiskali med počitnicami
  • Kjer so obiskovali šolo
  • Ki bi jih radi obiskali ali o priljubljenih znamenitostih.

V Google Earth je mogoče nastaviti tudi raziskovanje poti. Ta omogoča igralcem, da obiščejo določena mesta, povezana z določeno temo, npr. sodobna čudesa sveta (Modern Wonders of the World).

Za prikaz igre glej:

 

Več

Praktični nasveti:

Google Earth je odlična aplikacija, s katero lahko bolje spoznate življenjsko zgodbo posameznika. Če delate z novo skupino oseb z demenco, lahko to aplikacijo na zabaven način uporabite pri uvodnem spoznavanju. Zagotovo se bo razvil pogovor, kjer boste izvedeli še več zanimivih prigod iz posameznikovega življena. Razmislite o povezovanju iPad-a z večjim TV adapterjem. Ko lahko cela skupina vidi zaslon, jih spodbudite, da uporabijo aplikacijo Google Zemljo ter pokažejo in predstavijo svojo življenjsko zgodbo. Npr. skupini lahko pokažejo:

  • Kje so odraščali kot otroci
  • Kje živijo sedaj
  • Kam so nazadnje odšli na počitnice
  • Najboljšo destinacijo, ki so jo obiskali
  • Dom njihovega najljubšega športnega kluba.

Biti virtualno sposoben obiskati destinacijo za osebe z demenco pogosto deluje kot spominski poziv, ki jim omogoči, da se vključijo v bolj podrobne razprave. Te bodo med skupino zagotovo razvile nadaljnje pogovore, saj bodo ljudje spoznali skupne značilnosti, ki jih delijo z drugimi člani. Kot koordinator dejavnosti lahko skupinski pogovor spodbudite tako, da druge osebe v skupini pozovete, da vam zaupajo, če imajo kakšne podobne interese z osebo ki uporablja iPad (npr. Ali je bil kdo drug v skupini tudi na počitnicah v…?). Počasna dinamika dejavnosti, bo omogočila ljudem, da se navadijo zaslona na dotik pri iPad tehnologiji. Aktivnosti bodo najbolj uspešne v skupini od 5 do 6 ljudi, saj bo tako vsem omogočeno, da se dovolj časa ukvarjajo z aplikacijo in pogovarjajo o svojem življenju.


Različice igre:

  • Igra ostaja enaka, vendar se pogovori in destinacije, ki jih igralci izberejo, spreminjajo glede na temo aktivnosti.

Sorodne igre:

Podobne AD-GAMING igre:

 


Točkovanje:

  • Opazujte zmožnosti igralcev za uporabo aplikacije.
  • Spremljajte in opazujte pogovore, ki se med igralci razvijejo med igro.
  • Spremljajte in opazujte počutje igralcev med igro, kot na primer, če se smehljajo ali začenjajo pogovore z drugimi v skupini.

Opombe/ opažanja:

  • Kupite lahko adapter, ki povezuje tablične računalnike s televizijskim zaslonom. Tako bodo ljudje, ki imajo težave z vidom lažje igrali igro in sodelovali v diskusijah.
  • Kupite lahko tablični peresnik, ki med igro olajša dotikanje zaslona na tabličnem računalniku. To je koristno predvsem za igralce, ki imajo težave s spretnostjo prstov.

Praktične dejavnosti

Igra:

Google Earth- spoznajmo se

Aktivnost:

30-minutna igra za 1-8 igralcev

Priprava igre::

Postavite tablični računalnik pred igralca. Če igro igramo v skupini, potem tablico lahko postavimo na sredo mize in jo povežemo s televizijo, da lahko vsi sodelujejo pri aktivnosti.

Naložite brezplačno aplikacijo Google Earth.

Spodbudite igralce, naj si zamislijo odgovore na tri vprašanja, na primer:

  1. Kje ste živeli, ko ste bili mlajši?
  2. Kje ste preživeli najlepše počitnice?
  3. Kateri kraj na zemlji bi najraje obiskali?

Razlaga:

Vodja igre vsakega igralca vpraša po odgovoru na prvo vprašanje. Ko igralec odgovori, mu vodja pomaga pri iskanju tega kraja na Google Earth.

Igralec naj skuša sam poiskati kraj. Pri tem ga vodja igre lahko spodbuja, na primer tako, da drži tablični računalnik ali igralca usmerja proti lokaciji kraja.

Med aktivnostjo naj vodja povpraša tudi ostale igralce, če so že obiskali ta kraj in naj aktivnost spremljajo na televiziji.

Ko prvi igralec najde kraj, je na vrsti naslednji igralec. Vodja ga pozove, da naredi enako, kot igralec pred njim.

Ta igra je odličen način za spoznavanje igralcev, njihovih življenj in interesov, spodbuja pa tudi pogovor v skupini.

Opazovanje:

Vodja naj opazuje, kako igralci uporabljajo tablični računalnik in če se pri uporabi prstov pri navigaciji izboljšujejo.

Vodje naj opazujejo komunikacijo in sodelovanje med igralci.

Vodje naj si zabeležijo interese igralcev, saj jim bo to omogočalo oblikovanje prihodnjih aktivnosti zanje.

Ocenjevanje:

Vprašajte igralce, kako so se počutili pri igranju igre in uporabi tabličnega računalnika.


Erasmus +